Літаратурная сустрэча з нагоды дня нараджэння Алега Лойкі

1 мая - 88 год з дня нараджэння (1931) А.А. Лойкі, пісьменніка, літаратуразнаўца, крытыка, члена-карэспандэнта НАН Беларусі.

Чалавек разнастайна таленавіты, у якім адначасова спалучыліся паэт, празаік, літаратуразнаўца і педагог, А. Лойка, за сваю доўгую творчую дзейнасць зрабіў важкі ўклад у сучасную беларускую літаратуру. Ён аўтар каля сарака паэтычных зборнікаў, шэрага літаратуразнаўчых даследаванняў, двух раманаў-эсэ, кніг перакладаў замежнай паэзіі, вялікай колькасці публікацый у перыёдыцы.

Вучні нашага ліцэя, якія з’яўляюцца экскурсаводамі музея “Літаратурная Слонімшчына”, 30 красавіка былі запрошаны ў Слонімскую раённую бібліятэку імя Якуба Коласа на мерапрыемства, прысвечанае гэтай святочнай даце. Вучні яшчэ раз успомнілі жыццёвы і творчы шлях знакамітага земляка, наведалі музейны пакой Алега Лойкі. Кнігі, падораныя бібліятэцы аўтарам, асабістыя рэчы і фотаздымкі з сямейнага архіва выклікалі незвычайную цікавасць у ліцэістаў.

9 маяосталось

Your IP: 54.161.118.57